Працюй, Уляно, працюй…

178
Фото: society.lb.ua
Фото: society.lb.ua

Тішусь новій поліції, буду тішитись новій українській школі (якщо вона буде). Трохи шокуюся від того, скільки вже з’їла і продовжує їсти грошей реформа Нацполіції (Деканоідзе озвучувала влітку, що на реформу МВС потрібно ще 200 мільйонів доларів), але хочу, щоб в нас були круті копи і розумію, що це не на голому ентузіазмі робиться і не за один рік. Звісно, ще хочеться, аби припинились вічні гризоти з Аваковим та наїзди на саму голову новоствореного відомства Деканоідзе.

Разом з тим думаю: а коли дійде черга до білих халатів, коли скінчаться скандали навколо МОЗу, де, за окремими оцінками, відмивалось на тендерах щороку до 40% державних коштів, і найголовніше, що особливо болить, коли припиниться геноцид українців, адже, за даними пацієнтських організацій, щодня від нестачі ліків помирає близько півтори тисячі важкохворих українців?

Міністерство охорони здоров’я ще донедавна було добротною «кормушкою» для ласих на гроші посадовців, котрі фактично жирували за рахунок важкохворих українців. Безталанне керівництво МОЗ… Одіозна Богатирьова, яка підозрюється у розкраданні 6,5 мільйона гривень і чия команда зараз знущальськи судиться з активістами, які роками борються проти корупції в МОЗі. Великий поборник корупції Мусій, на якого покладались величезні надії, і на якому вони з гучним тріском обірвались, зокрема після зриву тендерних закупівель ліків. Грузинський «рембо» Квіташвілі, який наївно думав, що зможе очистити систему і вона його не з’їсть, що напише реформу, а наш обдарований парламент прийме всі необхідні закони.

Так от, нічого не маю проти фінансування копів, але давайте змінювати щось із медициною!!!! Коли вже парламент замість того, щоб приймати якісь голі політичні заяви виділить серйозні кошти для МОЗу, адже і тут на голому ентузіазмі нічого не зробиш, адже і тут має місце страшна недовіра людей… до медицини. Просто в оборони та поліції є купа лобістів, а в медицини жменька людей. Просто оборона і поліція – то політичний піар, а реформа медицини – банальна потреба жалюгідних людей?

Десяток людей відмовилися очолювати МОЗ після скандалів із Богатирьовою, Мусієм та Квіташвілі. І врешті є людина, яке не побоялась взяти на себе відповідальність за медичну галузь. Уляна Супрун, американка українського походження (народилась у Детройті, США) восени 2013-го переїхала з чоловіком Марком (засновник проекту BABYLON’13) до України. Волонтерка Майдану, засновник громадської організації «Захист Патріотів», тепер виконує обов’язки Міністра охорони здоров’я. Вона прийшла зі своєю командою фахівців. Вони не прийшла з політики!!!

І не розумію, чому на неї ллється стільки бруду…. Зокрема, тим же Мусієм, який насміхається з її зусиль, пишучи на ФБ, що медицині «капєц», бо вона хоче запровадити страхову медицину через субвенцію. Але, спитаємо: що він зробив у МОЗ, що нам, українцям, запам’яталось? Чи у Супрун менше компетентності, що він виставляє її недолугою? Зрештою, яке він має право критикувати людину, яка тільки почала свою роботу і яка хоче щось змінити?

Давайте дамо їй працювати. Супрун уже презентувала свою програму змін в медицині на Львівщині, у спокійній робочій атмосфері в Самбірському районі, що так не схоже на всіх інших міністрів (коли до Львова приїжджав Квіташвілі, я, рядовий журналіст інтернет-видання, прибігла з язиком на бороді на брифінг і через камери та ажіотаж навіть не могла підступитись, хоча говорити то було нічого…)

То про що говорить Уляна Супрун? Що зміни почнуться знизу. Що «швидку» чекає системне оновлення і екстрену медичну допомогу надаватимуть належно підготовлені фахівці, що буде система парамедиків.

Вона також наголошує, що буде змінена система фінансування охорони здоров’я (тепер гроші, які виділені на субвенцію, йтимуть на медичні послуги, надані пацієнтам, а не на медичні заклади), таким чином, буде впроваджена ідея державного медичного страхування – сімейної медицини європейського зразка. Ми дійдемо до того, каже Супрун, що 80% медичних послуг надаватимуться саме на первинній ланці (сімейними лікарями), бо вони не такі дороговартісні, як на подальших рівнях. Уже з 2017-го року пацієнти будуть підписувати договори зі своїм лікарем, при чому зможуть його обирати самі, без прив’язки до приписки. Тоді лікар отримає фінансування за опіку над родиною.

Вона також розповідає, що лікарі отримуватимуть індивідуальні ліцензії на практику та лікуватимуть пацієнтів за міжнародними протоколами. Супрун сподівається на поліпшення якості медичних послуг та створення нової системи громадського здоров’я.
Також керівник МОЗу говорить, що незабаром в Україні буде затверджена одна ціна на ліки, яку не можна буде перевищувати (відповідну постанову уже направлено до Кабміну), а з 1 січня держава відшкодовуватиме людям за вартість деяких ліків від найбільш поширених захворювань (серцево-судинних хвороб, цукрового діабету, астми), але лише за рецептами сімейних лікарів.

Наразі, що найбільш важливо для людей, МОЗ повністю налагодило забезпечення українців ліками через співпрацю із Міжнародними організаціями і зекономило завдяки партнерам 800 мільйонів гривень (ці гроші будуть використані на закупівлю додаткових ліків). Крім того цьогоріч тяжкохворі пацієнти отримають на 80 мільйонів таблеток більше, ніж закупив МОЗ минулого року, витративши при цьому більше грошей.

МОЗ також випросило від Мінфіну додаткові два мільярди гривень на держзакупівлі ліків (тепер це 5,9 млрд. грн.). Ці два мільярди дозволять закупити більше вакцин та ліків для онкохворих дітей, для хворих на ВІЛ-СНІД, туберкульоз. Принаймні, з ліками уже не така журбинка, як була до цього – коли пацієнтські організації змушені були проводити численні акції протесту під стінами Кабміну.

Зміни у медицині, каже Супрун, можна буде відчути вже у 2017 році. Звісно, буде опір. Без цього ніяк, але потрібно рухатись вперед. Не можна 25 років жити за одними і тими ж стандартами. НЕ МОЖНА! Можливо, у програмі змін є суперечливі дражливі місця, але нам потрібна сьогодні конструктивна праця, а не фейсбучні випади «медицині капєц»!

Отож, прошу, Уляно, працюйте… аби у поліклініках були ліки, щоб люди не помирали від відсутності вакцини, щоб пенсіонери не лишали всю свою пенсію в аптеках.

Ця людина підтримувала Україну за океаном, підтримала її на Майдані. Вірю, що їй не все одно. Якщо не вона, то ніхто уже не подолає ту медично-фармацевтичну мафію, яка роками пожирає бюджет і вбиває українців.

Давайте дозволимо Уляні працювати. Бо якщо поженемо Супрун, то новий міністр, як зазначила в одному зі своїх матеріалів виконавчий директор БФ «Пацієнти України» Ольга Стефанишина, «візьме нову мітлу, яка замете всіх хворих українців в прямому сенсі до цвинтарів».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Хочеш повідомити новину? Дій!
ПОДІЛИТИСЬ