mm
Журналіст

Як на Полтавщині виробляють органічні продукти без хімії

1012

Село моє на рідній Україні. Кажучи ці слова, аж плакати хочеться. Дивом дивуєшся, як воно ще клигає на цьому світі. Та, зрештою, скажіть, яка влада любила селянина? А жодна. Згадайте ленінські часи, сталінські, згодом добре знайомий багатьом період розвитку колгоспної системи. Село обдирали, катували, знищували, морили голодом. Влада соки з нього точила, як могла. І це не дивлячись на те, що скрізь лунали, та й лунають тепер, високопарні слова про те, що село береже культуру і традиції української нації, її рідну мову і духовність.

Чи змінилось щось в часи незалежності України? Селяни вірили у те, що своя влада у першу чергу зверне увагу на село! Вірили. Нині уже не вірять. Просто далі тяжко працюють і виживають, хто як може. Люди почали зрікатися землі. Не тільки городніх наділів. Різко зменшилася й кількість фермерських господарств. А все тому, що гарними словами, щирими обіцянками та паперовими програми села не підтримаєш і йому не допоможеш. Бо вже дуже давно кажуть, що аграрний сектор в Україні потребує негайного порятунку. На одну тисячу працездатного населення нині припадає в сільській місцевості 700 непрацездатних осіб або пенсіонерів. Здавалось б, влада в Україні мала б все зробити для того, аби врятувати ту господарку, яка залишилася у селі, підтримати тих господарів, які не зреклись землі. Та допомога й надалі, на жаль, в обіцянках і на папері. Більше 20 програм нині спрямовано на підтримку села. А запитайте в селянина, чи він знає про них, і чи якась з них реально працює? Тваринництво на межі вимирання, у рослинництві теж немало проблем.

1Та все ж не все так погано. До прикладу, на Полтавщині, де нещодавно в рамках прес-туру мав змогу відвідати унікальне підприємство з виробництва органічної продукції, у селах Михайлики, Куйбишеве, Ставкове немає жодної покинутої хати, і жодна не продається. Тут для людей створено всі умови, щоб жити на працювати на рідній землі. Сюди приїздять позмінно на роботу люди з інших куточків України, зокрема із Західної України. Вони створюють свої сім’ї і залишаються тут жити. У селах відбудовані ферми, дитячі садочки, школи, церкви.

Можна з впевненістю сказати, що все завдяки найбільшому в Україні підприємстві «Агроекологія», де господарювання ведеться за технологіями органічного виробництва. Саме це підприємство змінило методи господарювання у Шишацькому районі на Полтавщині. У їхній власності багато земель для органічного господарювання. Вони розвивають на землях пайовиків унікальну авторську систему землеробства двічі Героя України Семена Антонця. На цих землях – жодної хімії, ані засобів захисту, ані міндобрив. Тому гектар паю в «Агроекології» значно дорожчий, чим гектар чорнозему оброблений за інтенсивними технологіями.

…Село Михайлики Полтавської області зустрічає нас прохолодною погодою, дорогою до села зеленіють посаджені поля. Голова Громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства», засновник ПП «Агроекологія», Герой України Семен Антонець каже, що це сходить олійна редька, висота якої до кінця листопада буде 70 см.

7До автобуса журналістів поспішає молодий чоловік, виявляється це професіонал своєї справи –  директор ПП «Агроекологія» Гліб Лук’яненко.

–  Наше підприємство сертифіковане як виробник органічної продукції, – починає розмову Гліб Лук’яненко. – Ми вирощуємо цілу низку сільськогосподарських культур. Наше зерно, насіння, зелена маса є екологічно чистими і використовуються для продажу, переробки на продукти харчування та для годівлі худоби.

Заходимо у приміщення цеху підприємства, де активно йде повсякденна робота: працівники здійснюють переробку зерна на власних потужностях підприємства. Завдяки цьому для продажу представлений широкий асортимент високоякісних, екологічно чистих продуктів харчування для людей, які віддають перевагу здоровому способу життя, цінують смак натуральних продуктів, а також для дієтичного харчування. Це – борошно з озимої та ярої пшениці, жита, гречки, соняшникова олія холодного віджиму, крупи з озимої та ярої пшениці, вівсянка, гречана несмажена цільнозернова крупа та січка, а також насіння різних культур для пророщування і використання в системах здорового харчування та для висівання у ґрунт.

2У Європі дуже розвинений органічний ринок, тому основний експортний збут підприємства йде на ринок Швейцарії.

Підприємство на Полтавщині займається системою органічного виробництва, в якій балансується рослинництво і тваринництво. Підприємство має тисячі голів абердин-ангульської великої рогатої худоби.

–  М’ясна порода цінна тим, що можна займатися абсолютно органічним виробництвом, – вони не потребують ніяких синтетичних добавок, – продовжує розповідати пан Лук’яненко. – Наша худоба повністю забезпечена екологічно чистими кормами власного виробництва – зеленою масою зернових і бобових культур, сінажем, силосом, сіном кількох видів, концкормами. Водночас тваринництво постачає на поля гній – органічне добриво, яке забезпечує підвищення родючості ґрунту й високу врожайність культур без застосування мінеральних добрив.

За словами представників компанії, у своїй роботі вони використовують найкращі закордонні технології, постійно викликають спеціалістів із-за кордону, які проводять семінари з лікування худоби, випоювання телят тощо. Випоювання у нас відрізняється тим, що вони дають на теличку 650 л цільного молока, на бичка 400 л. У перспективі хочуть зробити культурні пасовища, щоб організувати випас худоби. Напої по стаду – 6500 л.

6– Наше підприємство має статус племінного заводу з розведення української червоно-рябої молочної породи, – розповідає заступник генерального директора з тваринництва ПП «Агроекологія» Оксана Прокопенко. – У своїй роботі використовуємо сучасне обладнання для доїння корів, щоб отримувати молоко високої якості. Відтак кн кожній фермі побудовані доїльні зали. Тому молоко під час доїння й на всьому шляху до системи  охолодження не контактує з навколишнім середовищем та швидко охолоджується.

Як відзначає пані Прокопенко, нині органічне молоко реалізовується по такій же ціні, як і звичайне, хоча ціна на нього повинна бути значною вищою. Звичайно у подальшому планується, що б молоко йшло на експорт за кордон, де органічне молоко набагато більше цінується, чим в Україні, де його купляти не готові. Звісно, молоко перевіряє лабораторія, але й щомісяця вони самі відвозять зразки у Харківський інститут тваринництва.

8З великою гордістю про місцеве господарство ПП «Агроекологія» розповідають у початковій школі, що в Михайликах. Саме це підприємство є найбільшим інвестором при вирішенні шкільних проблем. Нещодавно в освітянському закладі серед дітей провели конкурс малюнків на тему фермерства підприємства. Дітлахи намалювали чимало хороших малюнків, за що отримали цінні подарунки від керівництва підприємства. Директор школи відзначає, що завдяки підприємству дітки мають унікальну можливість вживати безпечні чисті продукти.

Варто відзначити, що на Полтавщині розробили  та затвердили на сесії облради Програму підтримки та  розвитку агросектору області. Одним із пріоритетних напрямків Програми  є розвиток органічного виробництва. На його підтримку передбачено 6,5 млн грн. Про це повідомив заступник директора департаменту АПК Полтавської ОДА Роман Прокопенко.

За словами посадовця, скористатися Програмою можуть підприємці, які хочуть започаткувати органічне виробництво, чи вже займаються ним. Обов’язкова умова – реєстрація на Полтавщині.

Тим, хто скористається Програмою  обіцяють 100% відшкодувати кошти на сертифікацію органічного виробництва. Підприємцям, які постачатимуть продукти в школи, дитсадки та лікарні на умовах держзакупівель повертатимуть 20% вартості продуктів. Нині вже перші виробники подали документи на відшкодування.

«Кожен може купити собі органічну продукцію, для цього треба звертатись на відповідні підприємства, або шукати продукцію у магазинах, супермаркетах, де на етикетці продукції відповідно до затверджених правил (стандартів) нанесений відповідний логотип зеленого листочка», – підсумував експерт Руслан Білик.

Роман МАТВІЮК, фото автора

Р.S/ Матеріал вийшов за підтримки Дослідницького інституту органічного сільського господарства (FiBL) в рамках проекту «Розвиток органічного ринку в Україні» (2012-2016) та Полтавської міської екологічної громадської організації «Мама-86-Полтава». 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Хочеш повідомити новину? Дій!
ПОДІЛИТИСЬ