mm
Аналітик ГО «Європейський діалог». Сфери досліджень: фінансова децентралізація, реформа місцевого самоврядування та регіональна політика.

Скільки залучили об’єднані громади Львівщини у 2017 році

627

Протягом останніх кількох  тижнів було прийнято ряд рішень, які «пролили світло» на те, як житимуть і що робитимуть (будуватимуть, ремонтуватимуть) львівські об’єднані громади у 2017 році. Спробую  проаналізувати що вже «приніс» бюджетний рік для львівських ОТГ та чого ще варто чекати.

Об’єднання заради грошей чи гроші після об’єднання?

Одним з найважливіших факторів, який спонукає створювати об’єднані громади – можливість залучити кошти на власний розвиток та інфраструктуру. Перші ж ОТГ на Львівщині (у 2015 році) формувалися, як правило, досить хаотично та без попередніх фінансових прорахунків. Тоді перевага віддавалася «добровільності», часто не дивлячись на «спроможність».

Тому 2016 рік для перших 15 львівських ОТГ (створених в кінці 2015 року) не обіцяв великих фінансових тріумфів. Проте він виявився дуже сприятливим та успішним, а ОТГ виглядали як «острівці достатку», де все будувалося та ремонтувалося.  За попередній рік львівським ОТГ вдалося реалізувати майже 160 проектів місцевого розвитку (близько  75,3 млн. грн.). Причин цьому кілька:

  • виконання задекларованих державою обіцянок щодо підтримки об’єднаних громад (46,0 млн. грн. – це кошти державної субвенції для ОТГ);
  • перевиконання бюджетів в частині власних надходжень (доходи загального фонду перевиконано на 44% – 36,4 млн. грн). Як наслідок, майже 8,5 млн. грн. місцевих бюджетів були використані на капітальні видатки;
  • активна участь в обласних та державних конкурсах (15,3 млн. грн. – кошти Державного фонду регіонального розвитку, ще 3,0 млн. грн. – обласний Конкурс мікропроектів).

У 2017 рік Львівщина ввійшла вже з 22 ОТГ. Об’єднані громади «другої хвилі», як правило, врахували помилки попередників, тому абсолютна більшість з них є спроможними з фінансової та інфраструктурної точки зору. Через це логічно б було очікувати у 2017 році ще кращих результатів – більше залучених коштів, більше реалізованих проектів.

В літо з (майже) відкритими картами

Протягом останніх тижнів було прийнято ряд важливих бюджетних рішень, зокрема щодо ОТГ. Почну з останніх:

  • 7 червня Уряд затвердив постанову про розподіл субвенції місцевим бюджетам на розвиток інфраструктури ОТГ. Розмір цієї субвенції збільшився на 50% (з 1,0 до 1,5 млрд. грн), при тому що кількість ОТГ в країні за рік збільшилась на 130% (зі 159 до 366). Тому сума субвенції для кожної ОТГ зменшилась приблизно на 35% порівняно з попереднім роком. Несподіванок тут не було, бо розмір субвенції для кожної ОТГ визначається за зрозумілою формулою, яка включає чисельність сільського населення та площу території. Львівщина (22 ОТГ) отримала 63,1 млн. грн., що є більше ніж минулого року (на 17,1 млн. грн.);
  • 1 червня відбулося пленарне засідання Львівської обласної ради, де було затверджено Програму соціально-економічного розвитку Львівської області на 2017 рік. Додатком до цього документу був розподіл бюджету розвитку обласного бюджету, де передбачено трохи більше 4,5 млн. грн. на 5 проектів, які реалізовуватимуться на території ОТГ. Як правило, це співфінансування проектів, підтриманих регіональною комісією для фінансування з Державного фонду регіонального розвитку;
  • 26 травня регіональна комісія по відбору проектів ДФРР підтримала 8 проектів, які реалізовуватимуться на території ОТГ на суму 29,9 млн. грн. (18% «квоти» Львівщини в ДФРР). Минулого року було підтримано також 8 проектів на 15,3 млн. грн. (близько 7% «квоти» області);
  • 11 травня Кабінет міністрів України розподілив 1,2 млрд. грн. (з передбачених 4,0 млрд. грн.) субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій. Для 4 львіських ОТГ виділено майже 8,8 млн. грн.
  • 5 травня було оприлюднено розпорядження Голови Львівської ОДА про виділення фінансування в межах обласного Конкурсу мікропроектів, переможцями якого стали 45 проектів, які реалізовуватимуться на території 15 ОТГ на суму майже 7,5 млн. грн. (майже 11% від загальної суми, виділеної на Конкурс).

19073032_1465025550203191_559856471_o

Грошей стало більше?

Наразі важко однозначно відповісти чи справді в розвиток ОТГ буде інвестовано більше коштів, ніж в попередньому році. Причин цьому кілька:

  • держава (в особі Кабінету Міністрів та Верховної Ради) у 2017 році дещо змінила бюджетні «правила», переклавши частину фінансування делегованих повноважень (освіти та охорони здоров’я) на місцеві бюджети. Через те, у 2017 році освітня та медична субвенції передбачають видатки лише на оплату праці, а компенсація у вигляді додаткової дотації не покриває всієї потреби. Це суттєво скорочує можливості для інвестування власних коштів ОТГ;
  • джерелом фінансування ключових трансфертів для ОТГ в значній мірі визначено спецконфіскат. Зокрема, 1 млрд. грн. (з 1,5 млрд. грн.) субвенції для ОТГ, 2,5 млрд. грн. (з 3,5 млрд. грн.) коштів ДФРР, 2,5 млрд. грн. (з 4,0 млрд. грн.) субвенції на соціально-економічний розвиток мають бути профінансовані саме з цього малореалістичного (на думку багатьох експертів) джерела.

Крім того, грошей ніби більше, але й об’єднаних громад на Львівщині також стало більше. На початок 2016 року в ОТГ проживало 65,7 тис. осіб, а на початок 2017 року – 153,4 тис. осіб (+134%).  Як бачимо, сума потенційних капітальних видатків в розрахунку на мешканця ОТГ виглядає меншою, ніж в 2016 році.

19047172_1465026073536472_1276890131_o

Окремо варто сказати про ОТГ, які провели перші вибори 30 квітня 2017 року – Великолюбінську, Магерівську та Розвадівську. Наразі для них не передбачено субвенції як ОТГ, які створилися у 2016 році (хоч про це говорилося на урядовому рівні). Також вони лише з 1 січня 2018 року перейдуть на прямі відносини з Державним бюджетом та отримають інші бюджетні «преференції».

Замість висновків

Зрозуміло, що перші отримують найбільше. Саме вони найбільше ризикують та набивають гуль. Напевне, стільки коштів від держави, скільки отримали ОТГ (не лише з Львівської області)  у 2016 році більше не буде. Це абсолютно правильно, бо громади мають ставати «гравцями» та залучати кошти на конкурсних засадах, а не чекати їх від держави.

Сума 113,7 млн. грн. для ОТГ не є кінцевою. Вона буде більшою, оскільки не враховує ще ряд джерел, які на сьогодні не є підтвердженими чи розподіленими. Зокрема, це капітальна складова освітньої субвенції на школи ОТГ (близько 15,0 млн. грн для Львівщини), значна частина субвенції на соціально-економічний розвиток (на сьогодні розподілена лише третина всієї суми), а також інші бюджетні та позабюджетні джерела. Не варто забувати й про власні кошти громад, які будуть інвестуватися протягом року.

Ще одна важлива річ, якою в цьому році часто нехтують – це час. Субвенційні кошти, як правило, не є перехідними, тобто вони в кінці року «згорають» якщо їх не використати. Важливо, всі рішення щодо них приймати вчасно, щоб їх можна було освоїти (виконати роботи) до кінця року. Ключовий для ОТГ документ щодо капітальних видатків – постанова про розподіл субвенції прийнята 7 червня, тоді як минулого року аналогічний документ був датований 16 березня. Якщо до цього додати те, що більшість робіт традиційно виконуються на освітніх об’єктах – ситуація виглядає трагікомічно – самі собі створюємо проблеми, які самі ж потім з гордістю вирішимо…

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Хочеш повідомити новину? Дій!
ПОДІЛИТИСЬ