mm
Студент Школи журналістики Українського католицького університету

Вимушена присяга. Чому люди не хочуть служити в армії

1081
Збройні сили України / censor.net.ua

Потенційні призовники часто мріють дочекатися 27-го дня народження. Це вік, після якого в Україні не призивають до армії. Своє небажання служити люди пояснюють по-різному: хтось уважає, що служба — це згаяний рік життя, що навички і знання, отримані до того в університеті, не будуть потрібні і втратяться, і що служба сама по собі виглядає не так, як би мала.

Образ армії поміж тими, хто не служив, складно назвати привабливим. Ті, що навчалися на військових кафедрах, пересвідчилися, як зухвало до студентів можуть ставитися командири, і що зміст військової освіти часто не відповідає очікуванням. Звісно, замітати плац чи виконувати будь-які інші беззмістовні накази, на позір стосується дисципліни. Але для чого придатний солдат, який розуміється здебільшого на підмітанні?

Армію сприймають стереотипно, і стереотипи ці здебільшого негативні. Але ж, попри свою спрощеність і надмірне узагальнення, стереотипи не бувають безпідставними, а завжди коріняться в реальності. І те, що призовників шукають по нічних клубах та на вулицях міст, навряд сприяє розвінчанню стереотипів. На додачу, нещодавно Львівський обласний військкомат оприлюднив списки ухильників від строкової служби. Персональні дані 15 тисяч осіб виклали у вільний доступ. Мабуть, це має когось у чомусь переконати?

Ще одна причина, чому люди не хочуть служити, — відчуття згаяних можливостей. Рік — це багато, особливо для тих, хто бачить цілком конкретні альтернативи: знає, чим прагне займатися, де і як працевлаштуватися. У деяких галузях, наприклад, в ІТ, людина повинна безупинно поновлювати знання і навички, щоби впевнено почуватися на ринку праці. Випасти зі звичного життя на рік означатиме втратити компетенцію і, відповідно, можливості.

Третя причина — страх. Наприклад, перед потенційним фізичним і моральним насильством. «В українську армію повернулися нестатутні відносини і дідівщина», — пишуть на сайті «Українські новини». Хочеться запитати: а що, хіба нестатутні відносини кудись зникали? До речі, психологи кажуть, що небажання служити призводить до агресії, яка виявляється у насильстві.

Якби військова служба навчала людей прикладним і потрібним навичкам, а її проходження не нагадувало сім кіл пекла, можливо, охочих служити стало би більше. А це в нинішній ситуації важливо для всієї країни.

Дем’ян Лінник

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Хочеш повідомити новину? Дій!
ПОДІЛИТИСЬ