mm
Студент-історик в Українському Католицькому Університеті

Активна молодь Донбасу. Міф чи реальність?

358

Бахмут місто обласного значення в Донецькій області з населенням близько 80 тисяч.

За часів СРСР Бахмут (тоді ще Артемівськ) був великим центром видобування кам’яної солі (понад 1/3 видобутку в країні). Навіть тепер у цьому районі продовжується видобуток і модернізація шахт. У 2014 році 12 квітня терористи з ДНР оголосили про зміну влади в місті. Така ситуація протрималася недовго і вже 6 липня 2014 року місто звільнене підрозділами Національної гвардії та Збройних сил України. Постало питання про відновлення міста та підтримку активного курсу розвитку, який був обраний цілою країною. Молодь розуміла, що така місія також лягає на їхні плечі і тому почали створюватися різні громадські організації, молодіжні платформи, однією з яких є «Майстерня».

Громадська платформа, простір ідей, місце для саморозвитку – це все стосується «Майстерні», про яку ми поговорили з одним із модераторів цієї платформи Денисом Руденком.

Руденко Денис, модератор платформи простору ідей «Майстерня»
Руденко Денис, модератор платформи простору ідей «Майстерня»

Сам Денис є з міста Горлівка. Після початку неоголошеної російсько-української війни він переїхав в Бахмут і зайняв чітку громадську і активну позицію. Молодий активіст, якому лише 20 років, вже, доволі, знана особа в місті.

«Після відкриття у 2015 році хабу «Вільна Хата» в Краматорську всі були цим здивовані, оскільки подібного проекту раніше на Донбасі не було. Вона об’єднувала навколо себе людей, однодумців, а також це був простір для саморозвитку і банального відпочинку. Тоді, наш теперішній голова організації «Моя Єдина», однієї з тих, на базі якої утворили «Майстерню» захопився цією ідеєю і через 2 місяці після відкриття хабу в Краматорську, ми в Бахмуті утворили «Майстерню»».

Простір ідей «Майстерня», Бахмут
Простір ідей «Майстерня», Бахмут

На сьогодні молодіжна платформа є місцем, де молодь проводить свій вільний час. Члени «Майстерні», це відвідувачі хабу, а також модератори, волонтери та ін., відносяться до своєї діяльності, як до серйозної та важливої роботи, і використовують максимум свого часу для реалізації намірів допомогти місту. Простір майстерні завжди відкритий. Попри організації різних культурно-освітніх заходів, одним з головних завдань  платформи є допомогти та навчити активних людей в реалізації їхніх проектів. Багато студентів приходять, щоб отримати досвід в громадській активності, оскільки «в місті важко найти засоби для самореалізації, для молоді».

Серед культурної програми «Майстерні» досить цікавим та важливим є гурток мультиплікації «Кабачок». Діє вже півтори року, та проводиться кожного тижня. Відвідують гурток зазвичай діти від 7 до 18 років. В «Кабачок» дітей навчають всього необхідного для того, щоб створити мультик, та допомають в реалізації ідеї мультфільму. Після перегляду вже створених мультиків, Денис зазначає, що саме через мультики, часто можна побачити наслідки спричинені війною, які діти передають на екран.

Також не менш важливою програмою активістів є праця із старшим поколінням.

Курси комп’ютерної грамотності для літніх людей на базі платформи «Майстерня»
Курси комп’ютерної грамотності для літніх людей на базі платформи «Майстерня»

Уже рік молодь навчає літніх людей користуватись комп’ютером (до прикладу користуватись Skype), що насправді є дуже важливим ключем у відношеннях між молоддю та старшими. У них є нагода зайвий раз не просто поспілкуватись, а також обмінятись думками та побачити активність молоді зсередини. Курс складає 4 місяці, але люди часто знову перезаписуються, щоб навчитись більшого, або просто закріпити знання – їм подобається це.

За словами Дениса до громадської активності молоді в місті ставилися зі скептицизмом. «Студенти беруть участь в круглих столах та конференціях, пропонують щось від імені молоді. Наприклад: зараз пропонують створити новий маршрут (через ізольований район). Ми часто з ними спілкуємся, вони (студенти) кажуть, що їх часто не сприймають всерйоз і депутати їм легко «вішають лапшу на вуха». Урядовці шукають різні шпарини, щоб відмовляти студентам у їхніх пропозиціях.»

Найважливіша місія платформи: самореалізація молоді у місті, пропагування життя у місті, завдавати ритм життя громади. Так до платформи доєдналася школярка Мартиненко Дарія зі школи №18. Сама Дарія є президентом шкільного комітету. Школа №18, за словами Дарії, стала проукраїнською після подій на Майдані, коли випускник цієї школи Дмитро Чернявський загинув під час проукраїнського мітингу у Донецьку отримавши ножове поранення несумісне зі життям.

Пам’ятна дошка Дмитра Чернявського на школі №18, Бахмут
Пам’ятна дошка Дмитра Чернявського на школі №18, Бахмут

Після цих подій школа звернулася до міської ради про перейменування її в честь героя Небесної Сотні, що було ухвалено. «Тоді всі зрозуміли, хто ми є. Звісно, що були і є винятки, які не підтримують наших позицій, але на щастя, їх меншість у школі. Хоча не можна сказати, що переважна більшість має єдину і чітку позицію. Більшість з яких «не риба ні м’ясо»».

Для Дарії «Майстерня» це щось більше ніж платформа. Завдяки їй вона має змогу організовувати події, брати активну участь у багатьох заходах, а також пропагувати активний спосіб життя серед своїх друзів, однокласників, знайомих. На її думку, така річ як «активізм» і волонтерство почало поширюватися на Донбасі саме завдяки таким хабам і, що важливіше, завдяки наочним прикладам. Основними перешкодами для молодих активістів на сході, за словами Дарії, є недовіра від урядовців міста до пропозицій молоді, а також відсутність повного розуміння навіть від батьків. Щоправда, такі проблеми стосуються не тільки Донбасу, а й більшості України загалом.

В сучасній Україні молодь відіграє мало не вирішальну роль у багатьох державних процесах, і молодь з Донбасу потрібно «заносити» у цей список. Завдяки таким платформам як «Майстерня» мирне життя в містах у зоні АТО для підлітків та студентів продовжуються і набуває нового забарвлення.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Хочеш повідомити новину? Дій!
ПОДІЛИТИСЬ