mm
депутат Пустомитівської міської ради

Перший пластун у Пустомитах!

154

Stepovi_vovky_1930Гадаю, що усі ми неодноразово чули про Пласт але чи знаєте ви, що «Пласт» це — національна скаутська організація України, мета якої сприяти всебічному патріотичному самовихованню української молоді на засадах християнської моралі, на свідомих, відповідальних та повноцінних громадян місцевої, національної та світової спільнот, і на провідників українського суспільства.

Моя історія буде про першого пластуна  у Пустомитах, яким був Остап Стернюк, котрий народився  07 квітня 1909 року син Володимира Стернюка,  щирецького декана й пароха Пустомит та його дружини Євгенії Коновалець (цьоця полковника  Армії УНР Євгена Коновальця), рідний брат Архієпископа Володимира Стернюка, голови Української Греко-Католицької Церкви протягом 1972—1991 років.

Остап 1 і 2-й кляс скінчив в Пустомитах ще за Австрії. В 1918 році ходив до Народної школи, тоді ж йшла війна між військами ЗУНР і Польщею. По закінченні початкової школи пішов вчитися до Академічної гімназії на вул. Яна Сап’єгиу Львові де навчаючись на  І-му курсі гімназії вступив до Пласту, інструктором в нього був Стефан Коржинський.

Будучи в  гімназії, Остап Стернюк заложив (заснував) пластовий гурток в Пустомитах, мав 7-8 хлопців і ними керував.

Спогати Ореста Стернюка що до Пласту: Що я зробив для Пласту як пластун? – Організував пластовий гурток в Пустомитах з селянських дітей: Село-Пласт. З ними ходив на свято святого Юрія на Сагару. Прикро мені було, бо не мали шатрів та спорядження для подорожей. Пригадую собі далекі подорожі з Северком Левицьким по Гуцульщині. Він приїжджав до мене в Пустомити. Звідси ми їхали до Коломиї, а далі пішки до Косова і в гори, до с. Ворохти. Пригадую собі, що прогулька проходила через Гуцульщину, село Красноїля, г. Писаний Камінь, озеро Шибене, звідки гуцули дараби сплавляли, ліс по Черемошу.

Пригадую прогульки з  Пустомит до м. Галич. Йшли пішки, переходили безліч річок і рік. Запам’яталися мені горці-гуцули тих часів, що укріплювали береги гірських рік від руйнування повінню: смерековими стінами – кашицями. Пригадую, як гуцули при будові тих кашиць оброблювали кожну смереку в так званих лорах – жолобах. Стягали з смерек кору трикутними корованями. Кору везли до гарбарень, для гарбовання шкір. Дуже трудолюбивий люд.

Пригадую подібні свята “Соколів” в моїх Пустомитах. Молоді хлопці виконували вправи з списами, зробленими з дерева. На кінцях “списів” були хоруговки. Другі виконували гімнастичні вежі. Це було на площі біля школи. Сотні людей спостерігали за святом “Соколів”. Розповідала мені моя мамуля, що в нас мав місію в Пустомитах, в 1907 році Митрополит Андрій Шептицький. Мене ще не було. Брат Володимир мав декілька місяців. Митрополит мав чорну рясу і взяв Володимира на руки, бо в нас гостював. Мама переживала, щоб Володимир не “намочив” Митрополита. Не думав тоді Митрополит Андрей Шептицький, що носить на руках майбутнього (через 75 років) митрополита Галицького: Володимира Стернюка.

Місто, як і люди, має своє обличчя, свій характер, свою долю. Пустомити – це , перш за все, пустомитівчани, які протягом століть створювали і оберігали своє місто, любили і шанували його, силою свого духу і таланту збагачували його душу.

Історичка довідка про Остапа Стернюка: 1 полк ім. П. Сагайдачного (4 гурток 1 чети 2 сотні); 51 курінь ім. Святослава Хороброго; засновник гуртка в Пустомитах. Пластовий ступінь — розвідчик.

Згодом 10 курінь УУСП “Чорноморці“; учасник табору УПС 1930; під час навчання в Духовній Академії вступив у 13 курінь УУСП ім. В. Великого. Студент теології у Львові. Рукоположений 1933.

Служив сотрудником у Липиці Долішній (1934), Перегінську (1934—1941), Старичеві (1941—1944?).

Засуджений до 25 років ув’язнення за ст. 54-10, ч. 2 (масова антирадянська пропаганда). Звільнений 1957 року. Після звільнення душпастирював підпільно.

Помер Отець Остап Стернюк  19 травня 1993 року.

Джерело: ЦДІАЛ, ф. 389, оп. 1, спр. 296, арк. 2зв – запис про членство/

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Хочеш повідомити новину? Дій!
ПОДІЛИТИСЬ